Сточарите од сите краеви на Македонија велат дека многу тешко наоѓаат овчари кои ќе се грижат за нивните стада, а платата достигнува и до 1.000 евра. Додаваат ...
| | веќе видена

Тројца градоначалници од три различни политички опции ќе настапат на претстојните парламентарни избори како носители на листи за пратеници. Ако станат ...
| | веќе видена

Не треба, посочи таа, да одите надвор ако немате консензус за најважните прашања. Но што е најважно не менувајте го ставот под притисок, не е компромис се што ...
| | веќе видена

Лицата претходно, околу 21 часот, пријавиле дека со својот автомобил шкода, патувајќи од Кичево кон Дебар, се изгубиле низ шумските патишта.Сите тројца биле во ...
сите 4 | | | веќе видена

Европскиот фронт не води политичка битка со албанската опозиција, туку со ВМРО-ДПМНЕ затоа што не сакаат уставни измени, изјавил синоќа во Дебар лидерот на ...
| | веќе видена

Градоначалниците на Дебар, Маврово и Ростуше и на Центар Жупа и Сојузот на Македонците со исламска религија (СМИР) до сите верници во регионот и иселениците, ...
| | веќе видена

По 4 пријави од родители на ученици од основното училиште „Гоце Делчев“ кое се наоѓа веднаш до полициската станица „Беко“ во центарот на Скопје, и по пријави ...
| | веќе видена

Во книгата се пренесува историјат за областа Дебарско поле во Албанија, долж албанско-македонската граница, конкретно за селата, Ербеле, Горно Крчишта, ...
сите 2 | | | веќе видена

„Подаваме рака на секого! Изградени 11 социјални згради. Распределени 9 социјални згради. 864 социјални станови за 864 македонски семејства се завршени или во ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера, на 7 април 2024 година, во катедралниот храм „Св. Софија“ во Охрид, беше отслужена Литургија по повод Третата недела од Великиот пост, позната како ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера изгаснати беа пожарите во скопската Општина Центар (гореше Универзална сала), на улицата „Лазар Личеновски“ во Скопје, Општина Петровец, во село Брест ...
| | веќе видена